Ügyfélkapu  

   

Hitel kisokos

 

 

A
  • Adós: Az a természetes vagy jogi személy, aki jogosult a bank szolgáltatásának igénybevételére, akinek a bank a kölcsönszerződés alapján meghatározott pénzösszeget bocsát rendelkezésre.
  • Adóstárs: Az a természetes vagy jogi személy, aki a kölcsön és járulékai visszafizetéséért egyetemlegesen felelős az adóssal. Az adós kötelezettségei ugyanolyan mértékben terhelik az adóstársat.

B

  • Biztosíték: Az adós kölcsönszerződésből eredő kötelezettségei teljesítésének biztosítására nyújtott, egyedi ügyfélszerződésben és annak mellékletét képező biztosítéki szerződésben felsorolt biztosítékokat jelenti.

D

  • Devizabelföldi: Az a természetes személy, aki rendelkezik az illetékes magyar hatóság által kiadott, érvényes személyazonosító igazolvánnyal (személyi igazolvánnyal).
  • Devizakülföldi: Az a természetes személy, aki nem rendelkezik az illetékes magyar hatóság által kiadott, érvényes személyazonosító igazolvánnyal, és azzal nem is rendelkezhet.

E

  • Esedékesség napja: Az egyedi ügyfélszerződésben meghatározott nap, amikor az adós a kölcsönszerződésből eredő fizetési kötelezettségeit teljesíteni köteles.

É

  • Értékbecslés: A jelzálogjoggal terhelendő ingatlanra vagy egyéb tárgyi eszközre vonatkozó szakvélemény, mely az adott ingatlan vagy eszköz forgalmi értékét állapítja meg. Bank az általa elfogadott értékbecslők értékelését fogadja el a hitelbírálathoz.

F

  • Fedezet: Gyűjtőfogalom, mely magában foglalja azon biztosítékokat (pl.: ingatlan, kezesség stb.), melyekből a bank nem szerződésszerű adós/adóstársi teljesítés esetén választása szerint kielégítést kereshet, azaz kinnlevősége megtérülhet.
  • Folyósítás napja: Az a nap, amikor a bank a kölcsönt az adós rendelkezésére bocsátja.
  • Futamidő: Az egyedi ügyfélszerződésben rögzített időtartam, amely alatt az ügyfélnek a kölcsönt vissza kell fizetnie. A futamidő első napjától kezdődik a kölcsön törlesztő összegeinek és törlesztési ütemezésének  meghatározása. E nap egyben az első kamatperiódus és az első ügyleti év kezdő napja.

H

  • Hitelbírálat: Összetett banki kockázatelemzési munkafolyamat, mely a konkrét hiteligénylés kapcsán állapítja meg a bank által folyósítható hitel nagyságát. A bank saját hitelbírálati szabályzata alapján többek között vizsgálja az igénylő vagyoni – jövedelmi viszonyait, fizetési fegyelmét, a kölcsön biztosítékául szolgáló fedezet hitelbiztosítéki értékét.
  • Hitelbiztosítéki érték (HBÉ): A 25/1997. (VIII.1.) PM rendeletnek megfelelően a hitelbiztosítéki érték valamely ingatlannak az óvatos becslés alapján meghatározott értéke. Megállapítása során figyelembe kell venni a bank által folyósított kölcsönök hosszú lejáratából származó sajátos kockázatokat, valamint az ingatlannak csak azon tulajdonságait és hozamait, amelyek várhatóan a jövőben bármely tulajdonost megilletnek.
  • Hitelfedezeti érték: Valamely ingatlannak az óvatos becslés elvén meghatározott forgalmi értéke. Olyan hosszú időtartamú érték, amely lehetővé teszi, hogy az ingatlan a jelzálogjog időtartama alatt kockázatmentes hitelfedezetként szolgáljon, hosszú távú és változatlan értéket képviselve.
  • Hiteltermékek: Banki szolgáltatások. A bank meghatározott feltételek teljesülése esetén az ügyfél számára felhasználható forrásokat bocsát rendelkezésre, amelyeket meghatározott feltételek mellett visszakér.
  • Hirdetmény: A bankfiókokban (ügyfélforgalom előtt nyitva álló helyiségekben) kifüggesztett, a kamatokat, szolgáltatási díjakat, az adóst (adóstársat) terhelő egyéb költségeket, a késedelmi kamatokat, a kamatszámítást módszerét, minimális igénylési feltételeket, benyújtandó dokumentumokat, jövedelemvizsgálattal kapcsolatos feltételeket tartalmazó közlemény.

J

  • Jelzálogjog: A zálogjog egyik típusa. Jelzálogjog alapításához a zálogszerződés írásba foglalása és a jelzálognak valamely közhitelű nyilvántartásba való bejegyzése szükséges. Jelzálogjog tárgya lehet ingatlan, gép. Ingatlant csak jelzálog útján lehet elzálogosítani. Az elzálogosított ingatlan a tulajdonos birtokában marad, a jelzálogjog fennállása alatt rendeltetésszerűen használhatja, de gondoskodnia kell értékének megőrzéséről.

K

  • Kamat: Az adós által az igénybe vett kölcsön használatáért a kölcsönnyújtónak fizetendő, rendszerint időarányosan térítendő pénzösszeg. A kölcsönadott pénz ára. A kamat az egyedi Kölcsönszerződésben meghatározott, éves százalékban kifejezett ügyleti kamatláb alkalmazásával kerül kiszámításra.
  • Kamatperiódus: A kölcsön ügyleti kamatára vonatkozó azon időszak, amely alatt a megállapított ügyleti kamat mértéke állandó, a kölcsönszerződés szerint nem változhat. A hitel teljes futamideje alatt azonban a választott kamatperiódus nem változtatható meg. A bank a hirdetményében határozza meg és teszi közzé az ügyfelek által választható kamatperiódusokat.
  • Kezelési költség: A bank munkadíja. A kezelési költség aktuális mértékét a mindenkor hatályos vonatkozó hirdetmény, a kölcsönszerződés megkötésekor érvényes mértékét az egyedi ügyfélszerződés tartalmazza. A kezelési költség alapja a folyósított kölcsön összege.
  • Kezes: Az, aki kötelezettséget vállal arra, hogy amennyiben az adós nem teljesít, maga fog helyette teljesíteni. A bank csak készfizető kezességvállalást fogad el: ekkor a Kezes nem követelheti, hogy a bank a követelést először az adóstól vagy az adóstárstól hajtsa be.
  • Kölcsönszerződés: Az adott szolgáltatás, kölcsönfajta (beleértve a bank által közvetített állami támogatást is) tárgyában a bank és az adós között létrejött teljes szerződéses dokumentációt jelenti, ezek: a bank Üzletszabályzata, az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF), egyes kölcsönfajtára vonatkozó ÁSZF, az egyedi ügyfélszerződés adott kölcsönfajtájára vonatkozó hirdetmény.
  • Közjegyzői okirat: Olyan a közjegyzőkről szóló törvényben rögzített alakiságokkal bíró közokirat, mely közhitelesen tanúsítja az okiratba foglalt tényeket, illetve, hogy azok a valóságnak megfelelnek. Az okirat a hitelezéssel összefüggésben lehet ún. egyoldalú kötelezettségvállaló (tartozáselismerő) nyilatkozat, amely az ügyfél közjegyző előtt tett kötelezettségvállalását rögzíti a kölcsönszerződés alapján. A kölcsönszerződés kerülhet közjegyzői okiratba foglalásra, ezt nevezzük kétoldalú közjegyzői okiratnak, ebben az esetben az ügyfél és a bank a közjegyző előtt írja alá a kölcsön nyújtás/visszafizetés feltételeiről szóló okiratot.

L

  • Lejárat napja: Az egyedi ügyfélszerződésben meghatározott határnapot jelenti, ameddig legkésőbb az adósnak a kölcsönszerződés alapján a bank irányában fennálló tartozásait meg kell fizetnie.

T

  • Tőketartozás: Az első törlesztésig a folyósított kölcsönösszeg, utána annak a megfizetett törlesztő részletek tőketartalmával csökkentett értéke.
  • Tulajdoni lap: A Földhivatal által nyilvántartott, kiadott tanúsítvány, mely adott ingatlanra vonatkozóan közhitelesen igazolja az ingatlan nyilvántartás által bejegyezhető jogok és feljegyezhető tények fennállását, a bejegyzés, feljegyzés iránti eljárás megindulását, valamint az adott ingatlan földhivatal által nyilvántartott adatait.

Z

  • Zálogjog: Olyan jogosultság, amelynek alapján a jogosult amennyiben követelését az adós a kötelezettség esedékességekor nem egyenlíti ki a követelésének biztosítására szolgáló zálogtárgy értékesítésével kielégítés nyerhet. A zálogtárgyból való kielégítés általában bírósági határozat alapján, végrehajtás útján történik.