Ügyfélkapu  

   

A marhahús világpiaca

Az OECD-FAO előrejelzése alapján a marha- és borjúhús globális termelése 2024-re 75,4 millió tonna lesz, szemben a 2012-2014. évek átlagos 67,1 millió tonna kibocsátásával. A fogyasztás hasonló mértékben emelkedhet. A fejlett országokban a termelés és a fogyasztás 2 százalékkal nőhet, míg a fejlődő országokban a növekedés mértéke meghaladhatja a 20 százalékot.

Az Európai Bizottság rövid távú előrevetítése szerint a közösség marha- és borjúhústermelése az idén 7,67 millió tonna körül várható, ami 1,4 százalékos emelkedést jelent a 2014. évi mennyiséghez viszonyítva. A következő évben a marha- és borjúhús kibocsátása elérheti a 7,72 millió tonnát. Az EU az idén és 2016-ban is nettó importőr marad marhahúsból annak ellenére, hogy az export volumene 8,5 százalékkal bővülhet az idén és 3,5 százalékkal 2016-ban. A marhahúsfogyasztás 1 százalékkal nőhet az idén és a következő évben is.

Az Európai Bizottság adatai szerint a közösség 9,2 százalékkal több élő szarvasmarhát és marhahúst értékesített a nemzetközi piacon az első öt hónapban, mint egy évvel korábban. A legnagyobb piacok Hongkong, Libanon és Ghána voltak. A korábbi legnagyobb célpiac, Törökország részesedése 6 százalék körül alakult az idei év eddig eltelt időszakában.

Az EU élőmarha- és marhahúsimportja 5 százalékkal csökkent az év első öt hónapjában a 2014. január-május közötti időszakban beszállított mennyiséghez képest. A behozatal 43 százaléka Brazíliából, 15 százaléka Uruguayból és 13 százaléka Argentínából származott. Brazíliából és Uruguayból 8 százalékkal és 5 százalékkal kevesebb marhahús érkezett a megfigyelt periódusban, míg Argentínából 3,4 százalékkal nőtt a beszállított marhahús mennyisége.

Az EU-ban a fiatal bika „R3” kereskedelmi osztály vágóhídi belépési ára kilogrammonként 3,74 euró hasított hideg súly volt júliusban, ami 4,7 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A tehén „O3” és az üsző „R3” ára egyaránt 4,4 százalékkal nőtt ugyanekkor.

A KSH adatai szerint Magyarország élőmarha-exportja 11 százalékkal nőtt az első öt hónapban 2014 hasonló időszakához képest. A törökországi piacra került a legtöbb szarvasmarha, csaknem 4 milliárd forint értékben. A Törökországba kerülő szarvasmarhák 84 százaléka 160 és 300 kilogramm közötti volt, 15 százaléka pedig tenyészüsző. Magyarország élőmarha-importja 9 százalékkal mérséklődött január-május időszakban, a 2014. január-május közötti időszakban beszállított mennyiséghez képest. Az élő szarvasmarha egyharmada Németországból származott. Hazánk nettó exportőr volt élő szarvasmarhából a vizsgált időszakban. Magyarország marhahúsexportja 21 százalékkal csökkent az említett időszakban, a kivitel értéke hasonló mértékben esett. A marhahúsimport volumene és értéke egyaránt 11 százalékkal nőtt.

Magyarországon a fiatal bika termelői ára 2,4 százalékkal nőtt, ugyanakkor a vágótehén ára 3 százalékkal, a vágóüszőé 1,9 százalékkal csökkent júliusban az előző év azonos időszakának átlagárához viszonyítva. A termékpálya további fázisaiban változatosan alakultak az árak. A csontos marhahús frissen félben termék és a csontos marhahús frissen negyedben (eleje) termék feldolgozói értékesítési ára 1 százalékkal mérséklődött, míg a csontos marhahús frissen negyedben (hátulja) termék ára 2 százalékkal emelkedett a megfigyelt időszakban. A KSH adatai szerint a marharostélyos fogyasztói ára nem változott júliusban az egy évvel korábbihoz képest.